piątek, 13 lipca 2012

69. TdP - Kwiatkowski nowym liderem, Kroupis najszybszy w Katowicach

Litwin Aidis Kroupis z zespołu Orica GreenEdge zwyciężył w IV etapie tegorocznego Wyscigu dookoła Polski (Tour de Pologne). Michał Kwiatkowski z Omega Pharma Quick Step został liderem wyścigu dzięki bonifikacie czasowej zdobytej na jednej z lotnych premii.
To miał być etap dla sprinterów i rzeczywiście tak było. Liczącą 127,8 km trasę wytyczoną na obszarze miast Górnego Śląska i Zagłębia (Będzin, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Siemianowice Śląskie i Katowice) najszybciej pokonał 25-letni Litwin Aidis Kropis, który na mecie w Katowicach o pół koła wyprzedził Brytyjczyka Bena Swifta z Sky ProCycling oraz Belga Toma Boonena z Omega Pharma Quick Step.

Radość polskich kibiców to jednak historyczny sukces Michała Kwiatkowskiego. 22-latek jeżdżacy w barwach Omegi jest pierwszym Polakiem, któremu udało się zdobyć żółtą koszulkę lidera w wyścigu zaliczanym do prestiżowego cyklu World Tour. Na pierwszej lotnej premii Kwiatkowski, który do liderującego Moreno Mosera (Liquigas-Cannondale) tracił tylko sekundę w klasyfikacji generalnej, wyskoczył przed rywali i zgarnął bonifikatę czasową.
Jutro wystartuje on w żółtej koszulce lidera Tour de Pologne, mając 2 sekundy przewagi nad Moserem i 8 sekund nad Fabianem Wegmannem (Garmin - Sharp).

Pierwsza 10-tka na mecie IV etapu Tour de Pologne (Będzin - Katowice)